Tag

creative tips

Creative Tips

Creative Tips: Ogilvy on advertising

Денешната препорака за книга е збирка на мисли и совети од еден од најцитираните адвертајзинг креативци, основач на агенцијата Ogilvy & Mather, неретко нарекуван и „татко на адвертајзингот“, David Ogilvy.
Must read за сите кои барем малку ги интересира како функционира светот на копирајтингот и адвертајзингот.

Read more
Creative Tips

Creative Tips: It doesn’t have to be crazy at work

It doesn’t have to be crazy at work на Jason Fried and David Heinemeier Hansson е супер поттик да размислиме за балансот помеѓу работа и приватност, како и количината на стрес која ја имаме додека работиме. Супер четиво особено во овој период кога границите на дома-работа се многу заматени 🙂

Read more
Creative Tips

Creative Tips: Your inner critic is a big jerk

Интересна книга за најчестата борба кај сите креативци – борбата со себеси.
Не можам да ви ветам дека ќе ви ги реши сите проблеми со самокритиката, но ќе ви покаже една нова перспектива на ситуациите во кои ја критикувате сопствената работа.

Read more
Creative Tips

Creative Tips: LA Originals

LA Originals е одлична приказна за двајца од најзначајните ликови на урбаната култура на LA, фотографот Estevan Oriol и tattoo артисот Mister Cartoon. Освен што ќе се изнагледате пофалби од куп големи имиња, ќе видите како успеале да ја развијат и одржат својата уметност, да имаат огромни растови и падови, но сепак да останат искрени на себе си и своето до ден денес. Ѕирнете повеќе за филмот тука: https://www.imdb.com/title/tt12027020/ .

Read more
Creative Tips

Creative Tips: Creative Quest

Уште една одлична и многу инспиративна книга 😊 Во Creative Quest, Questlove зборува за неговиот креативен процес, за лекциите кои ги има научено од соработките со големи креативни умови, но и за пречките кои ги среќавал по пат во неговата кариера. Читнете ја што поскоро, ви ветувам дека ќе ве насмее и мотивира 😊

Read more
Creative Tips

Creative Tips: Man Repeller

Ако си барате интересен блог за следење, ви го препорачувам @manrepeller https://www.manrepeller.com/
Супер комбинација на хумор, интересни lifestyle совети и откачени модни објави кои комплетно ги рушат предрасудите за типичните модните блогерки. Ќе си соберете инспирација и ќе се изнагледате убави фотки од Њујорк 🙂 p.s. За @skopjecasual веќе знаете, не морам да го спомнувам, нели? 😀

Read more
Creative Tips

Creative Tips: Show your work

Ако барате што да читате, ви ја препорачувам „Show your work“ од Austin Kleon.
Авторот ја претставува како збир од 10 совети како да ја споделите својата креативност и да бидете откриени, јас само би додала, сето тоа на ненаметлив начин кој нема да ѝ наштети на вашата уметност.
Можете да ја нарачате на Amazon или Book Depository. 🙂

Read more
Creative Tips

Creative Tips: Abstract

Ако сте расположени за гледање на нешто креативно и мнооогу инспиративно, од сѐ срце ви ја препорачувам Abstract на Netflix. Зборува за уметноста на дизајнот, во епизодите можете да видите импресивни ликови а истовремено и продукцијата на епизодите е ремек дело само по себе. Ја има на Netflix, а повеќе можете да погледнете тука: https://www.imdb.com/title/tt6333098/


Read more
Close