Tag

creative tips

Creative Tips

Creative Tips: Hamilton

Магијата на театарот и музиката, споени во една фантастично комбинирана приказна. Не сум голем фан ни на мјузикли ни на работи прогласени за „must see“, ама мјузиклот Hamilton е една од ретките работи кои дефинитивно ја препорачувам. 🙂

Read more
Creative Tips

Creative Tips: Do the F*cking Work

Супер лабаво четиво и една од подобро дизајнираните книги кои ги имам сретнато во последно време 🙂 Прочитајте повеќе за приказната на GFDA и нивните совети за дизајнот и креативноста. Ви ветувам дека ќе бидете барем малку поинспирирани и мотивирани откако ќе ја прочитате 🙂

Read more
Creative Tips

Creative Tips: Sprint

Нова препорака 🙂
Sprint – how to solve big problems and test new ideas in just five days прикажува интересен метод за изнаоѓање и тестирање на нови идеи.
Прирачникот е многу детален, има примери за секој од чекорите кои се прецизно објаснети, штом го прочитате спремини сте за старт.
Топла препорака за сите оние на кои им е малку здосаден класичниот brainstorming.
Книгата е достапна на сите поголеми онлајн платформи за книги – Amazon, Book Depository и сл.

Read more
Creative Tips

Creative Tips: Devet

Еден од најпознатите српски дизајнери го раскажува неговиот живот низ серија на куси приказни поддржан со илустрации и фотографии од некои најголемите креативни имиња од регионов.
Во книгава нема да научите ништо ново за дизајн, но ќе научите многу за борбата со себеси и креирањето, ќе се смеете и плачете (понекогаш и во исто време :))
Топла препорака, навистина вреди да се прочита 🙂

Read more
Creative Tips

Creative Tips: Agelast

Ако барате нов подкаст во видео и аудио издание, Agelast на Галеб Никачевиќ е супер избор 😊 Изработени во форма на лежерни, домашни разговори, интервјуата се многу повеќе од површно запознавање со импресивните ликови = и нивното творештво. Можете да го следите тука: https://podcast.rs/show/agelast/ или на YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCxunmKtYfMYjnf6Mp4eWBxg

Read more
Creative Tips

Creative Tips: Hip Hop Evolution

Дури и да не сте најголеми фанови на хип хопот, Hip Hop Evolution на Netflix вреди да се погледне. Прикажан е целиот развој на овој музички жанр, преку одлично раскажување на водителот и изјави на најважните ликови во секоја декада. Плус, изгледа ооодлично 🙂

Read more
Creative Tips

Creative Tips: Creating SNL

Кога зборуваме за креативност, Saturday Night Live едноставно не смее да се пропушти 🙂
SNL е sketch comedy емисија која веќе 45 години се емитува во живо секоја сабота на NBC. Секој пат со нови скечеви, врзување со актуелни теми и случувања.
Погледнете што значи да се организира една таква огромна машинерија во нивниот серијал „Creating Saturday Nigh Live“ на YouTube 🙂 .

Read more
Creative Tips

Creative Tips: Milton Glaser: To Inform & Delight

Препорака за денес е „Milton Glaser: To Inform & Delight“, документарен филм за животот и делото на легендарниот графички дизајнер Milton Glaser.
Дознајте повеќе за неговата приказна, развојот како графички дизајнер и приказните зад големи кампањи и бренд идентитети кои веќе се толку познати, што се станати дел од нашето секојдневие.

Read more
Close